Ešte stále premýšľate, či sa pridať k nám?
Nasledujúcich pár riadkov a fotiek Vám priblíži atmosféru súťažného víkendu. Možno Vám to pomôže v rozhodnutí, či prihlásite svoje dieťa na krúžok práve k nám, alebo vy sami sa rozhodnete pripojiť k športovým nadšencom a zažijete s nami čisto prírodné zážitky.
Predbežný kalendár celoslovenských pretekov je známy dlhodobo vopred. Na tomto LINKU nájdete ten pre rok 2017. Prihlasovanie na samotné preteky prebieha pár týždňov vopred, kedy sú už k dispozícii aj propozície jednotlivých pretekov. Tie obsahujú základné informácie o mieste pretekov, klasifikácii tratí a aký terén je možné očakávať. Kategórií máme v našom športe veľa, preto si každý pretekár môže vybrať od začiatočníckych (náborových) tratí, cez kondičné trate, až po kategórie, ktoré sú rozdelené podľa veku. Na pretekoch v orientačnom behu stretnete rodičov s deťmi, ktoré sa naučili chodiť len pred pár dňami, až po dôchodcov, ktorí brázdia lesy desiatky rokov.
Spravidla odchádzame v sobotu ráno spoločne, tak aby sme na zhromaždisku pretekov boli v dostatočnom predstihu. V sobotu sa štartuje väčšinou okolo obeda, preto býva dostatok času na postavenie klubového stanu, teoretickú prípravu a rozdanie základných inštrukcií. Rozdajú sa štartové čísla, tréneri dávajú posledné rady rodičom a deťom, starší členovia klubu trávia čas pri káve a konverzácii v skupine, prípadne s členmi iných klubov. Orientační bežci sú priateľská skupina ľudí, členov jednotlivých klubov často krát tvorí viac generácii rodín. Na pretekoch sa nás zíde okolo 300 – 500, záleží, koľko pretekárov príde zo zahraničia.
Štartuje sa intervalovo, štart býva vzdialený od centra pretekov od 200 až po 1500 metrov. Pobyt každého pretekára na trati závisí od jeho šikovnosti a fyzickej pripravenosti. Po dobehu do cieľa prebiehajú intenzívne hodnotenia pretekov a konverzácie, kde a kto spravil akú chybu, koľko stratil sekúnd, prípadne minút. Nájdu sa aj takí, ktorí v lese na chvíľu stratia kontakt s mapou a nevedia v tej chvíli, kde sa presne nachádzajú, vždy sa však všetci úspešne z lesa vrátia. Na zhromaždisku je k dispozícii bufet, v ktorom sa môže človek najesť gulášu, klobásky, prípadne schladiť pivkom, alebo kofolou.
Po dobehnutí do cieľa je niekedy priestor aj na výlet. Nakoľko preteky prebiehajú v prírode a v blízkosti turistických pamiatok, vždy je kam vyraziť. Posledne sme takto trávili čas na Spišskom hrade, kde sme pre najmladších členov pripravili tréning. Potom sa už len poberieme na vopred zabezpečené ubytovanie a večeru, pri ktorej opätovne rozoberáme príhody z lesa, alebo zo života. Na letných viacdenných pretekoch, kedy sa prevažne spáva v stanoch, býva o zábavu postarané. Výnimočným nie je hranie na gitare, tanec a spev. :)
Nedeľa patrí opäť pretekom, netrpezlivým očakávaním konečných výsledkov a následným vyhlásením tých najlepších. Náš klub síce patrí na Slovensku počtom k tým skromnejším, na stupňoch pre víťazov je nás však vidno a často krát si odnášame domov vecné ceny.
Cestou domov väčšina z nás v aute už len spokojne odpočíva a premýšľa nad najbližšími pretekmi.
Ak aj vy chcete spoznať čaro orientačného behu, chcete, aby Vaše dieťa poznalo pohyb v prírode, alebo Vás nebaví behať stále po tej istej naučenej trase, kontaktujte nás na niektorú z našich emailových adries, radi Vás medzi nami privítame. Tréningy pre deti sú každý štvrtok o 16:00 v ZŠ Narnia, dorast a dospelí trénujú každý utorok o 18:30 v hale na OŠG.
MiroH